אומנות ישראלית – מה אנשים מחפשים וכיצד ניתן לרכוש יצירות של אמנים ישראליים

לא מעט אנשים בעולם, בוודאי יהודים המתגוררים בישראל ובמדינות אחרות, מתעניינים ברכישת פריטי אומנות של אמנים ישראלים. אלו נמכרים בצורות שונות, למשל, באופן ישיר דרך פנייה אל האמן, דרך גלריות שלו או בהן הוא מציג, תערוכות, מוזיאונים, וכן דרך מקומות המבצעים מכירות פומביות.

אומנות ישראלית זוכה להצלחה רבה בעולם, בזכות הייחודיות שלה. היא שונה מכל אומנות אחרת, בכך שהיא מבטאת מצד אחד, צד לוקאלי, מקומי, מצד שני, היא מציגה פתיחות לעולם הגדול, מנסה להיות גלובאלית ולדבר אל כולם ולא להיות מסוגרת בתוך עצמה. מעבר לכך, אמנות ישראלית ידועה בכך שהיא מתקשרת עם העבר היהודי הרחוק או הקרוב, בד ובד היא גם מתייחסת להווה, למציאות העכשווית, למודרנה.

אמנים ישראלים זוכים להצלחה גדולה ברחבי העולם והיצירות שלהם מוצגות במוזיאונים ותערוכות שונות. עם השנים, ככל שיותר ויותר דלתות נפתחו, בין אם זה אצל אוצרים ובין אם זה אצל מבקרי אומנות או אספנים, אזי שאמנים ישראלים ליותר ויותר מקום והכרה. חשוב להדגיש, מדובר על אומנות מסוגים שונים. ציור, פיסול, תמונות, תכשיטים, ועוד שורה ארוכה של פריטים. כאמור, גם בסגנון מודרני וגם בסגנון קלאסי.

מה אנשים מחפשים באומנות ישראלית?

אנשים המעוניינים לרכוש פריטי אומנות ישראלית לא בהכרח מתעניינים באותם דברים ולא בהכרח מחפשים יצירות בסגנונות דומים. אנשים מחפשים אומנות ישראלית על פי הצרכים שלהם, בין אם הם מתעניינים ברכישת יצירות לבית, לעסק או לכל מקום אחר.

הרבה מאוד אנשים מחפשים יצירות אומנות ישראלית המתארת אזור או מקום מסוים, כשבאופן טבעי המקומות שזוכים לפופולאריות רבה הם ירושלים, כנרת, צפת, חברון, מצדה, מדבר יהודה. ישנם רבים המחפשים פריטי אומנות המזכירים להם את ההיסטוריה הרחוקה של עם ישראל או את ההיסטוריה של ארץ ומדינת ישראל מתחילת קיומה.

אחרים מעדיפים לחפש דברים יותר מודרניים או יותר מופשטים, דברים שאין להם בהכרח הגדרה או להבדיל, דברים שמתייחסים לדמות מסוימת. אפשר למצוא יצירות עם מסר או יצירות שלא מבקשות להביע דבר ספציפי מלבד כישרון של האמן.

איפה וכיצד ניתן לרכוש פריטי אומנות ישראלית

היום, כאמור, בשביל לרכוש אמנות ישראלית ישנם לא מעט מקומות אליהם ניתן לפנות. אחד המקומות האידיאליים הם בתי מכירות פומביות. הרעיון הוא שהמקום מציע פריט אומנות מסוים, ומי שמוכן לשלם את הסכום הגבוה ביותר זוכה לקנות אותה.

יצירות בעלות ערך גבוה, בין אם זה בגלל האמן ובין אם זה בגלל היצירה, הייחודיות והעובדה שהיא יוצאת דופן, יכולות להגיע גם לסכומים של מאות אלפי שקלים ומעלה. ככל שערך היצירה גבוה יותר, זה מלמד על חשיבותה ומאדיר את ערכו של האמן עצמו. כמובן שהרוכש יצטרך לשמור ולבטח את היצירה בהתאם.

מוזאון