איך מגישים הצהרת הון בצורה נכונה

דרישה להצהרת הון היא אחד הדברים שלא מעט בעלי עסקים חוששים ממנו ובמיוחד כאשר הם נתקלים במכתב עם דרישה מעין זאת בפעם הראשונה. אפילו בעלי עסקים אשר דואגים לשמור על דיווח תקין ומלא לרשויות המס כדבר שבשגרה, לא פעם מרגישים כי הגשת הצהרת הון דורשת מהם השקעה רצינית ולא מעט כאב ראש. חשוב מאוד לדעת שהצהרת הון הוא מסמך שיש  להגיש בצורה מדויקת, בין אם מדובר על עוסק פטור ובין  אן מדובר על עוסק מורשה.

 

כיצד מגישים נכון הצהרת הון?

כל עסק יקבל בשלב מסוים בקשה להצהרת הון. עסקים חדשים לרוב יקבלו בשנתיים הראשונות של העסק ועל כן, אם חשבתם שאם אתם מוגדרים  בתחילת דרככם כעסק עוסקים פטורים, לא תהיו חייבים בהצהרת הון, חשוב שתדעו כי הגשת הצהרת הון לעוסק פטור היא בהחלט דבר שיש להביא אותו בחשבון גם בתור עוסקים פטורים וגם בתור עוסקים מורשים. רשות המס איננה מתחשבת בסוג העסק בכל הנוגע להגשת הצהרת הון.

הצהרת הון היא למעשה מסמך אשר מסכם את כל הנכסים הכספיים וההתחייבויות של בעל העסק בנקודת זמן מסוימת. מדובר על מילוי טופס של רשות המיסים שבו אתם מצהירים על כל אחד ממקורות ההון שיש ברשותכם, החל מכספים כגון: פנסיות או חסכונות של בעל העסק ומשפחתו, נכסים של העסק, ציוד אישי של בעל העסק ועוד.

הצהרת הון היא בעצם הדרך של רשות המיסים לבדוק האם ההכנסות המדווחות של הנישום בדוחות השנתיים של עסק, אכן תואמות את ההכנסות וההוצאות האמיתיות של העסק. אין להקל ראש במילוי הטופס המדובר וזאת בכדי למנוע הסתבכות מול רשויות המס רק בשל עניינים טכניים של חוסר הבנה או חוסר תשומת לב.

 

מדוע חשוב לבחור ברואה חשבון עבור הגשת הצהרת הון?

בשל העובדה שיש צורך להגיש את הצהרת ההון בצורה המדויקת ביותר וכן, בשל העובדה שרשות המס יכולה להטיל עונשים כבדים גם אם לא מילאתם את ההצהרה כמו שצריך שלא במתכוון, הרי שחשוב מאוד לבחור בשירותיו של רואה חשבון מקצועי ומנוסה אשר ימלא עבורכם את ההצהרה בהתאם לכל הנתונים שההצהרה המדוברת צריכה לכלול וזאת בכדי שלא תהיה טעות כלשהי בהצהרה.

 

מה ההשלכות של שקר בהצהרה?

חשוב להבין כי רשויות המס מתייחסות בצורה רצינית מאוד להצהרת הגשת הון ועל כן, בהחלט לא כדאי להעלים פרט כלשהו מהצהרה או לדווח על מידע כוזב בהצהרה. נישום שעושה זאת חשוף לעונשים כבדים לרבות קנסות שיהיה עליו לשלם, הליך פלילי ואף עונש מאסר על תנאי או בפועל.

 

מה הדברים שהכי חשוב להקפיד עליהם בהצהרת הון?

להצהרת הון יש שני חלקים, חלק אחד נוגע לצד העסקי ובו יש לדווח על כל הנכסים, ההון וההתחייבויות שיש לעסק ואילו החלק השני נוגע להון הפרטי שבו מדווחים על הנכסים וההתחייבויות שיש לכם כאנשים פרטיים. חשוב לדעת כי המישור האישי איננו נוגע רק אליכם אלא גם לנתונים של משק הבית כולו לרבות ההון שיש לכם בשיתוף עם בן או בת הזוג שלכם, תוכניות חיסכון שיש לכם עבור הילדים ועוד.

מכיוון שהצהרת ההון הראשונה מהווה בסיס להשוואה להצהרות ההון שיבואו אחריה, יש להגיש אותה בצורה מדויקת. יש לוודא שלא מפספסים אף נכס, הון או התחייבות שעלולים ליצור פער בהצהרות הון עתידיות.

בהצהרת ההון חשוב מאוד לדווח על כל הנכסים שאתם מחזיקים לרבות דירות למגורים, דירות להשקעה ועוד או כל נדל"ן אחר שיש לכם  לרבות מגרשים או משרדים בבעלותכם. חשוב להוסיף גם הוצאות על נכסים כגון: אם ערכתם שיפוץ כלשהו בדירה שקניתם יש לצרף את החשבונית וכן את כל החשבוניות האחרות הנוגעות לרכישת נכס לרבות שכר טרחה לעורך דין וכן מיסים שונים ששילמתם בגין רכישת הנכס.

יש להצהיר על כל הכספים שיש לכם בבנקים, בקרנות ובביטוחים השונים.

בהצהרת הון חשוב מאוד  לכלול מתנות משמעותיות שקיבלתם לרבות צ'קים שקיבלתם עבור אירוע שערכתם או כל מתנה בסדר גודל כספי משמעותי. חשוב גם לכלול הלוואות שקיבלתם מבני משפחה או חברים.

ההצהרה צריכה לכלול את כל המידע אודות רכבים שיש לכם והסוג שלהם וכן על כל ציוד ורכוש יקרים שרכשתם. אם אתם נוהגים לצאת לחופשות יקרות, חשוב מאוד שתציינו זאת בהצהרה.

את ההצהרה המדוברת ניתן להגיש עד 120 יום לאחר שקיבלתם את הדרישה להגשת הצהרת הון. הדרישה להגשת המסמך לרוב תגיע אליכם בדואר. במקרים חריגים ניתן לקבל הארכת זמן וחשוב להתייעץ על הנושא עם רואה חשבון מקצועי ומנוסה.