המרת מטבע – כל מה שאתם צריכים לדעת

נוסעים לחו"ל? רוצים לבצע עסק בדולרים, באירו או בכל מטבע אחר? רוצים להזמין מוצר ביבוא אישי מחו"ל עליו אתם נדרשים לשלם במטבע החוץ של מדינת המקור? בכל אחד מהמקרים האלה יהיה עליכם לבצע תהליך שנקרא המרת מטבע ובמסגרתו מומרים שקלים במטבע החוץ בו אתם בוחרים. אז מה זה בעצם אומר המרת מטבע ומה אתם צריכים לדעת לגבי העניין? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

מה זה המרת מטבע?

ובכן, התהליך של המרת מט"ח הוא תהליך שבו אתם קונים מטבע מסוים ומשלמים תמורתו במטבע אחר. מאחר ואנו חיים בישראל, אנחנו נשלם בדרך כלל בשקלים אם כי ניתן לשלם בכל מטבע אחר שיש ברשותכם, אם יש ברשותכם. כך למשל, אם אתם מתכוונים לנסוע לטיול בניו יורק ואתם זקוקים לדולרים, יהיה עליכם להיכנס לבנק או לצ'יינג', לשלם בשקלים ולקבל תמורתם דולרים ופה זה מתחיל להיות מעניין. שוק המט"ח העולמי פעיל 24 שעות ביממה ובכל רגע נתון משתנה שער המטבע. המטרה שלכם היא כמובן לקנות את הדולרים במחיר הזול ביותר שאפשר כך שתוכלו לקבל יותר דולרים תמורת אותו סכום בשקלים. בסכומים קטנים של אלפי דולרים, אפשר פשוט לבצע את העסקה בכל רגע נתון ולסיים עם זה. יחד עם זאת, אם אתם מבקשים להמיר עשרות או מאות אלפי דולרים, כדאי בהחלט לבחון את השער ואת המגמות בשוק כדי לבחון מהו הרגע המתאים ביותר לבצע את ההמרה, באופן שיעניק לכם את השער הטוב ביותר.

קונים בגבוה, מוכרים בנמוך

דבר חשוב שעליכם לדעת בתהליך של המרת מטבע חוץ הוא הנושא של שער גבוה ושער נמוך. הגורמים מהם אתם קונים מט"ח, בנקים או צ'יינג'ים, הם גורמים עסקיים המעוניינים להפיק רווח מפעילות זו ולכן הם פועלים על פי שני שערים: שער גבוה שהוא השער אותו הם דורשים מכם כאשר אתם קונים מהם מט"ח ושער נמוך הוא השער שהם מוכנים לשלם לכם אם תרצו למכור להם מט"ח. זוהי התנהלות נורמלית לחלוטין ואתם רק צריכים לוודא שהשער בו אתם קונים הוא הנמוך ביותר שניתן להשיג או לחילופין אם אתם מוכרים מט"ח, שהשער בו אתם מוכרים אותו הוא הגבוה ביותר שניתן להשיג. דבר חשוב נוסף לוודא בתהליך של המרת מטבע הוא נושא הזיופים – כדי להימנע ממצב בו אתם קונים כסף מזויף, חשוב להקפיד לבצע את העסקה בצ'יינג' אמין ומוכר בלבד, או בבנק.