חושבים על בניית בריכת במרפסת הגג?

אחד החלומות המפנקים ביותר של כל אחד ואחת מאיתנו הוא האפשרות ליהנות משכשוך ואירוח של חברים בבריכה במרפסת הגג שלנו, אולם נשאלת השאלה, האם זה בכלל אפשרי? מה העלויות? ו-למה חשוב לשים לב כשמחליטים ללכת על זה ולהגשים חלום.

ראשית חשוב לבדוק מה הן הציפיות שלנו מן הבריכה שתקום? האם היא תשמש להנאה בלבד, או שנרצה שתהיה גם פרקטית ונוחה לשחיית בוקר מפנקת וספורטיבית? האם המרפסת או הגג שלנו יכולים בכלל לעמוד בעומס הדרוש מאלפי ליטרים של מים בשטח מצומצם יחסית? שאלות אלה ואחרות הן הצעד הראשון שאתם צריכים לעשות בדרך שלכם לבניית בריכה על הגג או בניית בריכה במרפסת.

לאחר מכן מומלץ ליצור קשר עם מהנדס קונסטרוקטור בניית בריכות פרטיות, שיוכל לספק לכם ייעוץ בדבר החוזק המבני של הגג או המרפסת בה תרצו להתקין את הבריכה, לבצע מבחן העמסה ולערוך חישובים הנדסיים. לעיתים החלום שלכם ייאלץ לעבור שינויים קלים ולעיתים המהנדס אף ימליץ לכם על ביצוע חיזוקים מבניים.

כדי להבין מדוע כה חשוב לערוך את הבדיקות האלה, נוכל לדמיין בריכה טיפוסית, בגודל של 3 על 5 מטרים, בשטח של 15 מ"ר. בריכה כזאת תכיל לכל הפחות 12 אלף ליטר מים, שהם שווי ערך לכ-12 טונות! בפירוש לא משקל שאפשר לזלזל בו מבחינה בטיחותית.

לאחר שהמהנדס יערוך את בדיקותיו, תצטרכו לענות לעצמכם על מספר שאלות הקשורות להעדפותיכם האישיות כמו התקציב שעומד לרשותכם, סוג הבריכה הרצויה (עילית או שקועה), עיצוב כללי של הבריכה ומאפיינים נוספים הקשורים לבניית הבריכה. כך לדוגמה בריכה העשויה מפיברגלאס היא אופציה המעניקה הרכבה מהירה מאוד, אולם היא דורשת תחזוקה מתמדת ומשאבי זמן וגם העיצוב שלה עשוי להיות מוגבל במידה. אפשרויות נוספות היא בריכה העשויה מנירוסטה, המעניקה עמידות טובה מפני פגעי הסביבה ולא דורשת אחזקה מורכבת.

כמובן לא נוכל שלא לציין את הבריכות העשויות בטון, שנחשבות למרצדס של הבריכות. בריכה העשויה מבטון תאפשר לכם להגשים כל רצון וכל חשק בעיצוב הבריכה, כולל שיש דקורטיבי, תאורה ייחודית ועיצוב אישי עוצר נשימה. בכל מקרה, בבניית בריכות במרפסת גג המומחים ממליצים על בניית תחתית כפולה, שתשמש כמחסום חירום במידה ומאותרת דליפה בבריכה, וכך לא ידלפו מים לרצפה ולגג הנמצא בקומה מתחתיה.

לאחר שתשלימו את ההליך ותזכו לקבל את הבריכה בה בחרתם, חשוב לזכור כי תחזוקת בריכות במרפסת גג אינה שונה מתחזוקה של כל בריכה אחרת. הבריכה החדשה שלכם תזדקק למערכת סינון ופילטרציה שימנעו מהבריכה שלכם להפוך לשלולית מלאת לכלוך וצמחייה. בשנים האחרונות ולאור ירידת מחירים משמעותית, בעלי בריכות רבים רוכשים רובוט מנקה בריכות, המחובר לחשמל ומסוגל להעניק לכם ראש שקט בכל הנוגע לניקוי הבריכה ותחזקותה.